cappadocia

טיסה בכדור פורח בקפדוקיה

טיסה בכדור פורח בקפדוקיה

בלב טורקיה, בין הנופים המיסטיים של עמקים וארובות פיות, עומדת לה ממלכה צבעונית בשם קפדוקיה, וכאשר מזכירים את שמה של הממלכה הקסומה עולות לראשנו מיד תמונות של עשרות כדורים פורחים שצובעים את השמיים הכחולים. טיסה בכדור פורח הפכה לסמלה של קפדוקיה, מושכת אליה חובבי אדרנלין, צלמים ואינספור תיירים מכל קצוות תבל. 

בואו ניקח רגע ונדמיין את עצמנו מרחפים גבוה מעל ארץ שבה אגדות מתעוררות לחיים, ממלכה שבה מגדלים עתיקים של סלעים אדירים נושקים לשמים, מקום שבו ההיסטוריה לוחשת סיפורים על אימפריות וממלכות. לצד אינספור האטרקציות המרגשות שמציע חבל הארץ התוסס הזה, אף חוויה לא מצליחה להתעלות על טיסה בכדור פורח. 

אז התכוננו לקבל בוסט של אדרנלין ביחד איתנו, ובוא נצלול אל תוך המסורת הזו- נבין כיצד נוצרה, מה הפך אותה לסמלה של קפדוקיה והכי חשוב, איך גם אתם יכולים לצאת להרפתקה המדהימה הזו.

קפדוקיה וכדורים פורחים- סקירה היסטורית

בלב מחוז אנטוליה שבמרכז טורקיה, בין עמקים אדירים לתצורות סלע מרהיבות, שוכנת לה קפדוקיה, חבל ארץ שהיה עד לגאות ולשפל של ההיסטוריה האנושית. בעוד שארובות הפיות והמערות העתיקות שבאזור מספרות סיפורים על תקופות מהעבר, השמיים שמעל מספרים סיפור עדכני יותר, מלא בצבע ובאדרנלין. 

מסע בכדור פורח בקפדוקיה הוא שילוב של מסורת, חדשנות ותשוקה, ובעוד שעולם הכדורים הפורחים החל את דרכו בצרפת של המאה ה-18, שמי קפדוקיה זכו לארח את החלוצים שבתחום בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת. בשנים אלו, מספר חובבי טיסה בכדור פורח, מאוהבים בשטחים המרהיבים של קפדוקיה, גילו כי האזור מציע את הרקע המושלם לריחוף בכדור פורח. החזון שלהם היה פשוט- לשלב את הפיתוי העתיק של ממלכת קפדוקיה עם הפלא המודרני שנקרא טיסה בכדור פורח.

הטיסות הראשונות נתקלו בעיניים סקרניות – הן מהתושבים המקומיים, שמעולם לא ראו מחזה כזה, והן מהמטיילים והתיירים שבאזור, שזיהו את הפיתוי והעוצמה שבריחוף מעל הטופוגרפיה הייחודית של קפדוקיה. הגיחות הראשוניות הללו לשמיים משכו את התקשורת המקומית שהחלה לסקר את אותה פעילות ייחודית לאזור.

אבל איך הפכה החוויה הזו לסמלה של קפדוקיה? כי הרי כדורים פורחים ניתן למצוא במקומות רבים בעולם ואפילו בישראל. התשובה פשוטה- ככל שיותר ויותר מבקרים עלו לשמיים, הם הביאו איתם בחזרה לא רק תמונות וסרטונים מדהימים, אלא סיפורים – סיפורים על בקרים שקטים שנשברו על ידי השריקה של מבערי הכדור, על צללים שהוטלו על עמקים עתיקים, ועל השמש המוזהבת שחושפת את היופי של האזור שכבה אחר שכבה.

יזמים מקומיים זיהו מייד את הקסם הזה, והחלו להשקיע רבות בתעשיית הכדורים הפורחים. באזור נפתחו בתי ספר להכשרה בתחום, כאלו שהבטיחו שהטייסים יבינו את הרוחות והשטח של האזור. תקני הבטיחות נוסדו ואיתם מספר החברות שמציעות את הסיורים המרגשים הללו, מה שאפשר ליותר ויותר מבקרים לצאת לחוויה העוצמתית הזו. 

מפה לאוזן, בעזרת הרשתות החברתיות והתקשורת המקומית, תמונות השמים המנוקדים בבלונים על רקע נופי קפדוקיה, הפכו לסמלה של קפדוקיה, ואולי גם של טורקיה כולה. בעקבות האטרקציה הייחודית הזו, חבל קפדוקיה זכה לשגשוג כלכלי, עם אינספור מקומות עבודה חדשים והמוני תיירים שמגיעים לאזור בכדי לחוות את אותה חוויה צבעונית שמתעלה על כל סיורי הכדורים הפורחים ברחבי העולם. 

 כיום, מדי יום כשהשמש זורחת מעל ממלכת קפדוקיה, עולים לאוויר מאות כדורים פורחים שצובעים את השמיים בצבעים וגוונים מרהיבים. לא מדובר רק בפינוק ויזואלי, אלא בחלום של ממש שהתגשם- סמל של חזון, תשוקה וצבע. 

Hot Air Balloon Flight
הכי אייקוני שיש- חבל קפדוקיה על רקע השמיים הצבעוניים

כדור פורח- נעים להכיר

כדור פורח, שנקרא גם 'בלון אוויר חם', נחשב לאחת מצורות הטיסה העתיקות והמרגשות ביותר בעולם. למי מכם שלא מכיר מספיק, או שרוצה לדעת עוד, בואו נצלול לרגע אל אותו בלון מיוחד, כזה שמצליח לספק את החוויה העוצמתית והמקסימה שאתם עתידים לחוות. 

נתחיל בשאלה מהו כדור פורח, ולמעשה מדובר על מתקן תעופה שמורכב משני מרכיבים עיקריים- מעטפה, "בלון" הבד הגדול והצבעוני שמחזיק את האוויר החם, עשוי בדרך כלל מניילון או פוליאסטר, והמבער והסל, שנמצאים מתחת למעטפה. המבער תפקידו לייצר להבה ולחמם את האוויר שבתוך הבלון, והסל תפקידו לשאת את הנוסעים והטייס.

כיצד זה עובד?

העיקרון הבסיסי מאחורי בלון האוויר החם מתבסס על שמו- אוויר חם. אוויר חם נחשב לקל יותר מאוויר קר, מכיוון שיש לו פחות מולקולות ליחידת נפח, וכך מצליח האוויר החם לעלות מעלה וזה מושך עימו את הסל שבו נמצאים הנוסעים והטייס. 

טיסת הכדור הפורח מתחילה עם ניפוח הבלון עצמו, כשמאוורר עצום ממלא אותו תחילה באוויר קר. לאחר ניפוח חלקי, המבער מודלק כדי לחמם את האוויר בתוך הבלון, וכשהאוויר בתוך הבלון מתחמם, הכדור הפורח מתחיל לעלות.

ברגע שהאוויר בתוך הבלון חם מספיק, המשקל המשולב של הסל, הנוסעים והבלון הופך לפחות ממשקל האוויר שנעקר על ידי הכדור, והבלון מתרומם מהקרקע.

כדי לרדת, הטייס מאפשר לאוויר בבלון להתקרר. ניתן לעשות זאת באופן פסיבי (על ידי אי הפעלת המבערים) או אקטיבית, באמצעות פתח אוורור בחלק העליון של הבלון כדי לשחרר אוויר חם. לאחר מכן יבחר הטייס נקודת נחיתה, תוך התחשבות בגורמים כמו מהירות וכיוון הרוח.

למעשה, טיסה בכדור פורח מציעה חוויה שלווה ועדינה, כזו שמרחפת עם הבריזה ומושפעת על ידי הרוח, תוך שהיא מספקת לנוסעים נוף פנורמי של העולם שלמטה. פשטות פעולתו – בהסתמך על עקרונות בסיסיים של פיזיקה – בשילוב עם מיומנות של טייס מנוסה, הופכת אותו לצורת טיסה ייחודית ושובת לב.

חווית טיסה בכדור פורח בקפדוקיה- שלב אחר שלב

בעוד שישנן אינספור חברות שמציעות טיסות בכדור פורח מעל שמי קפדוקיה, רובן המכריע מציעות חוויה דומה. הנה לכם מדריך שלב אחר שלב שיכין אתכם לאותה חוויה מלאת אדרנלין:

  1. הקדמה לטיסה

לפני עלות השחר, כשהשמש מתכוננת לעוד יום של אור, חברת הטיולים תגיע לאסוף אתכם ממקום הלינה שלכם בהסעה מסודרת. היעד שלכם הוא אתר ההמראה, בו מחכה לכם קבלת פנים חמה שלעתים תתלווה לכיבוד קל ושתייה מרעננת. הטייס מתדרך את משתתפי החוויה, שמספרם משתנה בהתאם לגודל הכדור הפורח והחברה שדרכה הזמנתם, ומסביר לכם מה אתם עתידים לעבור, לצד הוראות בטיחות חשובות. 

  1. היכון, הכן, צא

ולאחר שתרגישו בטוחים ומוכנים, מתפתחת לה המערכה הבאה, מעין מופע מרגש שמתבצע על ידי צוות הכדור הפורח, ומטרתו להכין את אותו בלון אדיר לטיסה. מעטפות בד ענקיות יהיו פרושות על הקרקע, מאווררים רבי עוצמה מתחילים להפיח בהן חיים. כאשר המבערים נדלקים, יורים להבות מבריקות ועוצמתיות, תיכנסו לתוך הכדור הפורח, מוכנים לצאת ולרקוד עם השמיים.

  1. עלייה לשמיים

וכשקרני השחר הראשונות חודרות את האופק, הגיע הזמן להמריא. המבערים שואגים פעם נוספת, ואתם ממריאים לאט ובנוח. רבים מגדירים את התחושה ככזאת שאינכם מרגישים שאתם ממריאים, אלא שהעולם יורד מטה. 

  1. מרחפים מעל עולם אגדות צבעוני

והנה הגענו לגולת הכותרת של המסע שלכם, כשתצורות הסלע הייחודיות, העמקים וארובות הפיות מתגלים לנגד עיניכם ממעוף הציפור. מנקודת התצפית האדירה הזו, אפשר באמת לתפוס את קנה המידה של הארץ הזו. מסלול הטיסה, שמונחה על ידי הרוחות והטייס המיומן שלכם, מבטיח לקחת אתכם דרך נקודות הציון האייקוניות של האזור- עמק האהבה המפורסם, העמק האדום הגלי וטירת אוצ'יסאר המתנשאת לצד אינספור אתרים נוספים. 

הרגע הקסום ביותר הוא רגע הזריחה, הרגעים שבהם השמש מגיחה מעלה, רוחצת את קפדוקיה בגוון זהוב, מאירה את הכדורים הפורחים באור מענג ומיוחד. זהו ריקוד שמימי, הרמוניה של אור ונוף, סימפוניה של צבעים, רגשות ונופים עוצרי נשימה. 

  1. ירידה עדינה

וכשהמסע שלכם מתקרב לסיומו, הכדור הפורח מתחיל להנמיך גובה, עד שנוחת בעדינות על הקרקע. חברות סיור רבות מציעות לאחר הירידה כיבוד או ארוחה, כזו שחוגגת את הטיסה המוצלחת. 

כל מה שצריך לדעת

הזמן הטוב ביותר

עונת הכדורים הפורחים בקפדוקיה נמשכת כל השנה, למעט ימים ספציפיים גשומים וסוערים שבהם לא ניתן לטוס, דבר שקשה לחזות זמן רב מראש. תקופת האביב (אפריל עד יוני) ותקופת הסתיו (ספטמבר עד נובמבר) נחשבות לאידיאליות ביותר בשל מזג האוויר המתון ומספר התיירים הנמוך יחסית. עונת הקיץ עשויה להיות חמה, אבל רובן המכריע של טיסות הכדור פורח מתקיימות בשעות הבוקר המוקדמות, ולכן מציעות טמפרטורות קרירות ונעימות יחסית. חודשי החורף קרים, אך מספקים פרספקטיבה ייחודית עם תצורות מושלגות מעת לעת.

הזמנה מראש

לאור הפופולריות של החוויה, מומלץ להזמין את טיסת הכדור פורח מראש, במיוחד בעונות שיא התיירות- החודשים יולי אוגוסט.

עלויות

מחירי הטיסות משתנים בהתאם לסוג הסיור (סטנדרטי, דלוקס, פרטי וכו') ומשתנות בין חברות הטיסה. מחירן של טיסות סטנדרטיות נעות בדרך כלל בין 120-180 אירו לאדם. 

משך הטיסות

טיסות רגילות נמשכות בדרך כלל בסביבות 60 דקות, אבל קיימות גם אפשרויות ארוכות יותר. כדור פורח סטנדרטי יכול לשאת בין 20 ל-28 נוסעים. 

מה ללבוש/להביא

מומלץ להתלבש בשכבות. הבוקר יכול להיות קריר, אפילו בחודשי קיץ! הביאו עמכם סווצ'ר וביגוד חמים. נעלו נעליים נוחות, רצוי סגורות, מכיוון שאתם עלולים לנחות בשדות או בשטחים פתוחים. הביאו כובע להגנה מפני השמש.

חובה להצטייד במצלמות ובסמארטפונים כדי לצלם את הנוף עוצר הנשימה!

בטיחות

לטיסות הכדורים הפורחים של קפדוקיה ישנו רקורד בטיחות חזק, והמפעילים המקומיים פועלים לפי הנחיות בטיחות מחמירות וטסים רק בתנאים נוחים. לפני כל טיסה שכזו מתבצעות בדיקות בטיחות, וכמו כן למשתתפים מתבצעים תדריכי בטיחות מקיפים. 

טיסות מומלצות בכדור פורח ברחבי קפדוקיה

טיסה סטנדרטית

משך החוויה עצמה כ-60 דקות, בדרך כלל כולל הסעות עד 3 שעות.

על מה מדובר: חוויה משותפת עם כ-20-28 משתתפים, טיסה בכדור פורח דרך העמקים ונקודות הציון המרכזיות של קפדוקיה. 

החוויה כוללת: הסעות מהמלון ובחזרה, כיבוד קל לפני הטיסה. 

טיסה פרטית

משך החוויה עצמה משתנה מחברה לחברה ועומד בדרך כלל על שעה- שעה וחצי, בדרך כלל כולל הסעות עד 3 שעות.

על מה מדובר: חוויה פרטית שכוללת טיסה בין נקודות הציון האייקוניות בכדור פורח אך ורק שלכם!

החוויה כוללת: מסלול טיסה מותאם אישית, הסעות יוקרתיות, משקאות קלים ואלכוהוליים.

טיסה סטנדרטית עם ארוחת בוקר

משך החוויה עצמה כ-60 דקות, בדרך כלל כולל הסעות עד 4 שעות.

על מה מדובר: חוויה נפלאה בקבוצה, טיסה בכדור פורח דרך האתרים הפופולאריים של חבל קפדוקיה ולאחריה ארוחת בוקר מקומית נפלאה. 

החוויה כוללת: הסעות מהמלון ובחזרה, כיבוד קל לפני הטיסה, ארוחת בוקר משתנה. 

חוויית צפייה בכדורים פורחים בזריחה

למי מכם שאולי לא נוח עם הרעיון לטוס בכדור פורח אבל עדיין רוצה לחזות במחזה הקסום, חבל קפדוקיה לא משאיר אתכם לבד, ומציע אינספור "חוויות צפייה בכדורים פורחים" שמתקיימים כל יום בשעת הזריחה. חוויה זו מאפשרת למשתתפים להתחמם בפאר הזריחה, לצפות בשמיים מנוקדים בכדורים פורחים צבעוניים על הרקע המהפנט של הנוף הייחודי של קפדוקיה.

ישנן נקודות תצפית רבות ואפילו מרפסות תצפית ייחודיות בקפדוקיה שנועדו בדיוק לאותה חוויה- להציע נופים פנוראמיים של האופק עמוס הבלונים בשעת הזריחה. 

רובם המכריע של אותם סיורים מציעים איסוף ממקום הלינה שלכם אל אותן נקודות תצפית, לצד חוויה מודרכת שמספקת תובנות לגבי אותה מסורת צבעונית וטיפים לתצלום המושלם. 

מדובר על סיורים חלומיים עבור חובבי צילום, כשהגוון הזהוב של השמש העולה, בשילוב עם חופת הבלונים הרבגונית, יוצרים סצנה ציורית שמצטלמת בצורה מושלמת. 

החוויה כולה נמשכת בדרך כלל בין שעתיים ל- 3 שעות, וזו מתחילה הרבה לפני הזריחה כדי להבטיח שתהיו כבר בנקודת התצפית בשעת הזריחה. 

סיורי הצפייה נחשבים לזולים הרבה יותר מחוויית הטיסה בכדור פורח עצמה, אך כמובן שמדובר על חוויה הרבה פחות סוערת ומלאת אדרנלין. 

אז למה כדאי לכם לצאת לטיסה בכדור פורח בקפדוקיה?

נופים עוצרי נשימה: ממלכת קפדוקיה ידועה בנופים הסוריאליסטיים והציוריים שלה, ביניהם תצורות סלע הידועות כ"ארובות פיות", מערות מסתוריות, ערים תת קרקעיות היסטוריות וכנסיות עתיקות שחצובות בין הסלעים, כל אלו מנקדות את העמקים הרחבים שמרכיבים את קפדוקיה. טיסה בכדור פורח מאפשרת לכם לצפות בכל אלו ממעוף הציפור, בפרספקטיבה עוצרת נשימה שלא תקבלו באף מקום אחר בעולם.

חוויית הטיסה עצמה: טיסה בכדור פורח היא אחת מהחוויות הנפלאות והמיוחדות בעולם. רק דמיינו את עצמכם עולים מעלה באמצעות בלון אדיר, מרחף בשלווה ובנועם מעל העמקים המוריקים של קפדוקיה. נשמע חלומי לא?

הזדמנות לצפות בזריחה קסומה: טיסות הכדור הפורח של קפדוקיה מתוכננות כולן לשעת הזריחה, כשאור הבוקר הרך צובע את תצורות הסלע הייחודיות בגוונים של זהב, כתום וורוד, מה שהופך את החוויה לקסומה עוד יותר.

הזדמנויות צילום מרהיבות: לחובבי צילום, טיסה בכדור פורח מספקת פלטפורמה פנטסטית לצילום תמונות פנורמיות של הנוף הקפדוקי המדהים שטוף בזריחה המוזהבת.

לסיכום, בין מגוון החוויות והאטרקציות שמציע אזור קפדוקיה למבקריו, רק מעטות מצליחות להתחרות עם הקסם של טיסה בכדור פורח בשמי קפדוקיה. החוויה הזו מבטיחה לקחת אתכם הכי גבוה שאפשר, תרתי משמע, ולספק רגעים בלתי נשכחים. בין אם אתם מטיילי סולו, קבוצת חברים, זוג בירח דבש או משפחה שמחפשת אחר חוויה מגבשת ומעצימה, מדובר בחוויה שלא תשכחו לעולם. 

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בקפדוקיה מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

קפדוקיה סיטי פאס

דילוג לתוכן