cappadocia

סיור בערים התת קרקעיות של קפדוקיה

סיור בערים התת קרקעיות של קפדוקיה

לגלות את העולם שמתחת

חבל קפדוקיה הוא מקום שבו ארובות פיות מלכותיות רוקדות על רקע שמיים כחולים, תצורות סלע מספרות סיפורים עתיקי יומין ועיירות מסתוריות חצובות בסלעים אדירים. בעוד שמעל הקרקע מחכה לכם מסע משגע וחסר מעצורים, מתחת לסצנה החלומית הזו מסתתר לו עולם אחר, מסתורי ומרגש אפילו יותר. ערי המחתרת של קפדוקיה, פלא של גאונות אדריכלית וסמל לרוח העקשנות האנושית, הם משהו שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר בעולם. אז בואו נצא היום למסע דרך פלאי ההיסטוריה, נלמד מהן הערים התת קרקעיות של קפדוקיה ולמה פשוט אסור לכם לפספס ביקור בלפחות אחת מהן. 

הסיפור שמאחורי הערים התת קרקעיות של קפדוקיה

הערים התת-קרקעיות של קפדוקיה הן רשתות תת-קרקעיות עצומות, ממש ערים שלמות שנבנו מתחת לאדמה, חלקן משתרעות על פני שטח אדיר עם קומות מרובות בעומק האדמה. אלה לא רק מנהרות או מערות פשוטות, אלא ערים מעוצבות בצורה מורכבת עם חדרים, מסדרונות, כנסיות, חללים שונים ואפילו פירי אוורור מתקדמים. אבל כיצד נבנו הערים ומדוע? בואו נגלה את סיפורן:

הנופים הייחודיים של קפדוקיה, מאופיינים בארובות פיות גחמניות ובתצורות הסלע מיוחדות, הם בעיקר תוצאה של התפרצויות געשיות ואחריהן אלפי שנים של שחיקת סלע. הנוף הייחודי הזה מלא בסלעים געשיים רכים בשם סלע טוף, שנחשב לסלע יציב, אך קל מאוד לחצוב בו. 

את הפרקים הראשוניים של הערים התת קרקעיות של קפדוקיה ניתן ליחס כבר לעם האנטולי הקדום, שאנו מכירים בשם 'החתים', שחיו בסביבות השנים 1600-1200 לפני הספירה. בזמן שאלו יצרו ובנו את התשתית לערים המסתוריות הללו, היו אלה הציוויליזציות הבאות שבאמת הרחיבו ושיפרו את המרחבים התת-קרקעיים המפוארים.

מקלט לנוצרים קדומים

בימיה הראשונים של הנצרות, לאחר צליבתו של ישו המשיח, עמדו חסידיה בפני רדיפות אכזריות, במיוחד על ידי האימפריה הרומית. הנוצרים שנתפסו עונו, הוחרמו ולעתים גם הוצאו להורג, זאת בשל סירובם לסגוד לקיסר הרומי והפצת דת הנצרות. 

בסביבות המאה ה-2 לספירה, האזור האנטולי של קפדוקיה הפך למגדלור עבור אותם נוצרים נרדפים, שכן הגיאוגרפיה הייחודית של האזור, מסומנת בתצורות סלע וולקניות רכות, הציעה את המפלט המושלם- מערות דיסקרטיות, קלות לחפירה ובעיקר נסתרות. 

ככל שיותר ויותר נוצרים חיפשו מקלטים בחבל קפדוקיה, גדל הצורך להרחיב את המערות הקיימות. עם הזמן, מה שהחל כמחבוא זמני ופשוט הפך לערים תת קרקעיות מורכבות. אלה לא היו רק מקלטים מאולתרים, אלא בתי גידול אדירים עם חדרי מגורים, מטבחים, מחסנים, מרתפי יין, כנסיות לפולחן ואפילו בתי קברות. תכונות מתקדמות כמו פירי אוורור הבטיחו זרימת אוויר צח, בעוד שדלתות אבן עגולות מסיביות הבטיחו לאטום את הערים כדי להגן על תושביהן.

מעבר לדת: הגנה מפני פולשים

ובעוד שהנוצרים הקדומים הרחיבו את הערים מסיבות דתיות, המבוכים התת-קרקעיים הללו התבררו מאוחר יותר כמעולים להגנה מפני איומים אחרים, בעיקר במהלך פלישות של כוחות ערבים במאות ה-7 וה-8 לספירה. הערים, עם כניסותיהן הדיסקרטיות, מוסתרות לרוב בתוך בתים או על ידי שיחים ועצים, אפשרו לתושבים להחליק מתחת לאדמה ולהישאר מוסתרים לתקופות ממושכות, לעתים אפילו מספר שנים מבלי לצאת מבטן האדמה.

תערובת של תרבויות

מיקומה של קפדוקיה בלב טורקיה, צומת דרכים של נתיבי סחר ואימפריות מרכזיות, הפכו את האזור למבוקש ותוסס, וחבל קפדוקיה היה עד למספר אדיר של עמים וציוויליזציות, כל אחד מהם הותיר בו את חותמו. הערים התת-קרקעיות של קפדוקיה הפכו לכור היתוך של תרבויות- מפאגאניות ועד נוצריות, ומאוחר יותר בשילוב השפעות ביזנטיות ואיסלאמיות, הארכיטקטורה והאמנות של הערים מציגות בגאווה את המורשת העשירה של האזור.

גילוי מחדש

במשך אלפי שנים ערים אלו היו קיימות והתושבים המקומיים של קפדוקיה השתמשו בהן כמחסנים, אורוות או שאלו עמדו מוזנחות ונשכחות. ההיכרות המחודשת של העולם המודרני עם היקף הערים הללו החלה בשנות ה-60 של המאה הקודמת, אז, במהלך שיפוץ בית שגרתי בעיירה דרינקויו (Derinkuyu) שבחבל קפדוקיה, התגלה חדר נסתר, שהוביל לעיר התת קרקעית הרחבה שהוסתרה מתחתיו. משם, חפירות מהירות גילו עיר תת קרקעית אדירה שיכלה להכיל עד 20,000 תושבים ובה חדרי מגורים, כנסיות, אורוות ומרתפי יין, פרוסים על פני מספר רב של קומות לתוך האדמה. במשך הזמן זוהו יותר מ-200 יישובים תת-קרקעיים באזור קפדוקיה, לא כולם עצומים כמו Derinkuyu או Kaymakli, אבל כל תגלית מוסיפה נדבכים נוספים להבנת הציוויליזציות האנטוליות העתיקות ודרכי החיים שלהן.

בעוד שסיפורי ה"גילוי" כמו זה של Derinkuyu נראים פתאומיים, רבות מהערים התת קרקעיות הללו מעולם לא באמת היו "אבודות". המקומיים היו מודעים להרבה מהערים הללו, גם אם לא הבינו את מלוא המשמעות ההיסטורית או הארכיאולוגית שלהן. במהלך העשורים, ככל שגדל העניין והחפירות הפכו לשיטתיות יותר, חשיבותם של אתרים אלה בהבנת תרבויות עתיקות, אסטרטגיות הישרדות וכושר המצאה אדריכלי גדלה יותר ויותר.

כיום, בעוד שרק חלק מהערים המחתרתיות המפוארות פתוחות לציבור, אלו עומדות כסמל לתחכום אנושי, התמדה וכושר הסתגלות. הן מספקות תובנות מרתקות על אורח החיים של תרבויות עתיקות, ומזכירות לנו שכאשר אדם נמצא במצוקה, הוא יעשה הכל כדי לדבוק ברוח החיים. מדובר על הרבה מעבר לאתרים היסטוריים, מדובר על נרטיב של רוח אנושית חרוטה באבן, עמוק מתחת לפני כדור הארץ.

מאפיינים אדריכליים

בניית הערים הללו היא פלא של הנדסה ועיצוב. הנה כמה מהתכונות המובילות שמאפיינות את הערים התת קרקעיות של קפדוקיה:

עיצוב רב-מפלסי: ערים מחתרתיות רבות משתרעות על פני מספר קומות, מגיעות לעומק אדיר של עשרות מטרים מתחת לאדמה. בעיר התת קרקעית Derinkuyu לדוגמה, העיר המפורסמת והמתויירת ביותר באזור קפדוקיה, תמצאו לא פחות מ-8 קומות שמגיעות לעומק של 85 מטרים מתחת לפני האדמה. העיצוב הרב-שכבתי הזה אפשר הפרדה של חללים – מחדרי מגורים ומטבחים ועד לאורוות ואזורי פולחן.

אוורור: רשת של פירי אוורור דאגה במשך מאות ואלפי שנים שאוויר צח יגיע אפילו לחדרים העמוקים ביותר. פירים אלה לא רק היו קריטיים להישרדות אלא גם הציגו את התכנון המדוקדק שהושקע בבניית הערים הללו.

אספקת מים ומזון: בארות נחפרו כדי לספק מים, בעוד שחדרי אחסון גדולים הבטיחו שניתן יהיה לאגור מזון לתקופות ממושכות. הדבר אפשר לתושבים לשרוד מתחת לאדמה לאורך זמן מבלי לצאת החוצה אל העולם המאיים והמסוכן.

מנגנוני אבטחה: חלק גדול מהערים התת קרקעיות היו בלתי חדירות, עם דלתות אבן מסיביות, שניתן היה לפתוח או לסגור רק מבפנים. כמו כן הכניסות לאותן ערים הוחבאו בתוך שיחים, מערות ועוד אינספור דרכים, הקשו על הרודפים להגיע אליהן. 

Underground Cities Tour
עיר תת קרקעית קפדוקית- הייתם מצליחים לחיות ככה?

סיור מודרך בערים התת קרקעיות של קפדוקיה

הביקור בערים התת-קרקעיות של קפדוקיה הוא חוויה ייחודית וסוחפת, כזו שדומה לנסיעה אחורה בזמן, ובעיקר כזו שפשוט אסור לכם לפספס בביקור בחבל הארץ המדהים הזה. 

כשתתקרבו לאחת מאותן הערים, הנוף הציורי של קפדוקיה, עם תצורות הסלע הסוריאליסטיות וארובות הפיות המקסימות, משתנה בין רגע והופך לעולם חשוך ומסתורי, כשאתם יורדים למעמקים. בזמן שאתם יורדים במורד גרמי מדרגות צרים ומתפתלים אל מעמקי כדור הארץ, טמפרטורת הסביבה מתחילה לרדת, מציעה הפוגה נעימה מהשמש האנטולית החמה שמעל. 

וברגע שתגיעו למטה, החוויה האמיתית מתחילה, וכאן תצאו לנווט בין המסדרונות והחדרים, לאורך קומות ומפלסים, הכל לצד הדרכה מענגת ומרתקת. 

לאורך המסע שלכם תיתקלו בחדרים קטנים שנחצבו בסלע, שימשו כמגורים לתושבים שונים במשך אלפי שנים. למרות גודלם הקומפקטי, אלו מציעים תובנות על חיי היומיום של התושבים העתיקים- מעיצובם העתיק ועד לאביזרים שנמצאים שם. 

בין החללים המרהיבים של הערים תמצאו גם אתרי פולחן היסטוריים, קפלות וכנסיות תת-קרקעיות, מעוטרות בציורי קיר שמתארים סצנות מהתנ"ך ומהברית החדשה. מקדשי האמונה הללו, חבויים עמוק מתחת לפני האדמה, מספקים תזכורות נוקבות ללהט הדתי של הנוצרים הקדומים בעולם.

לאורך המסע תיחשפו גם למנגנוני ההגנה של אותן ערים- דלתות אבן מאסיביות ופירי אוורור דיסקרטיים – עיצובים גאוניים שסיפקו גם ביטחון וגם פרנסה ליושבי העיר.

סיורים מודרכים

בעוד שניתן לחקור חלק מהערים הללו באופן עצמאי, מומלץ בחום לקחת בהן סיור מודרך, כזה שמלווה במדריכים מקצועיים שמאירים את ההיסטוריה, המשמעות והסיפורים של אותן ערים. 

הערים התת קרקעיות שאסור לכם לפספס בקפדוקיה

העיר התת קרקעית דרינקויו (Derinkuyu Underground City)

חבוי מתחת לפני השטח של קפדוקיה, העיר התת קרקעית דרינקויו היא סמל לפלא הנדסי ונחישות אדירה. כעיר התת-קרקעית העמוקה ביותר באזור, דרינקויו נחשבת לפופולארית ולמומלצת ביותר לביקור. העיר המפוארת משתרעת על פני שמונה מפלסים תת קרקעיים, מגיעה לעומק של כ-85 מטרים מתחת לפני האדמה. לא כולם אמנם נגישים למבקרים, אבל מובטח לכם מסע אדיר בתוך עיר שיכולה הייתה להכיל עד 20,000 תושבים. לא מדובר על מקום מסתור מאולתר, אלא על עיר פונקציונלית לחלוטין עם חללי מגורים, מטבחים עצומים, אורוות סוסים, מרתפי יין וקפלות מפוארות. העיצוב של העיר, עם דלתות האבן המאסיביות שלה, מצביע על קהילה שתמיד הייתה מוכנה לעמוד בפני איומים פוטנציאליים. עיר זו נבנתה על ידי הפריגים, עם קדום שחי באזור בסביבות המאה ה-7 לפני הספירה. לאורך אלפי שנות קיומה עברה העיר הרחבות, במיוחד בתקופות שבהן נוצרים מוקדמים חיפשו מקלט מפני הרדיפות הרומיות.

העיר התת קרקעית קיימאקלי (Kaymaklı Underground City)

במרחק נסיעה קצר מדרינקויו ניצבת לה העיר התת קרקעית קיימאקלי, לצד עיירה שנושאת את שמה. קיימאקלי אמנם אינה עמוקה כמו דרינקויו, אך זו משתרעת על פני שמונה מפלסים אדירים, מתוכם ארבעה נגישים כיום למבקרים.

העיצוב של Kaymakli שונה באופן מסקרן מ-Derinkuyu, שכן בעוד שדרינקויו מבטיח מסע בתוך עולם מסודר ומתוכנן, כאן תקבלו תחושה של מבוך מסתורי, כזה שקל ללכת בו לאיבוד בין המעברים המתפתלים, החדרים והמנהרות. גם כאן תמצאו פירי אוורור עתיקים, אזורי אחסון ומרתפי יין, לצד אתרי פולחן עתיקים ומפוארים. העיר הזו הייתה מעוז של תקווה ואמונה, כשעברו בה ציוויליזציות וקהילות שונות, עם מטרה יחידה- הישרדות כנגד כל הסיכויים. 

העיר המחתרתית אוזקונאק (Özkonak Underground City)

נסיעה צפונה לאזור אוואנוס (Avanos) שבמחוז Nevşehir, תיקח אתכם אל פנינה תת קרקעית נוספת- Özkonak. אמנם העיר אוזקונאק קטנה משמעותית משתי הערים שהזכרנו למעלה, אך מה שמייחד אותה הוא התכונות הייחודיות והסיפורים של אותה עיר עתיקה, שנחשבת לאחת מהערים המבוצרות והמוגנות באזור.

המאפיין העיקרי והייחודי של אוזקונאק הוא מערכת התקשורת שלה, שהיא לא פחות מגאונית. צינורות אנכיים עוברים בין מפלסי העיר, מאפשרים לתושבים לתקשר מבלי לחצות קומות. המערכת המתקדמת והאדירה הזו, שנבנתה בתחילת שנות האלף שלפני הספירה, נחשבת כנראה למערכת ההתרעה הראשונה בעולם, מדגישה את רוח הקדמה והיצירתיות של תושבי האזור הקדומים. בנוסף לאותה מערכת תקשורת מפוארת, מנגנוני ההגנה של אוזקונאק נחשבו למדהימים, ובסיור באותה עיר עתיקה תמצאו אינספור מנגנונים שכאלו, ביניהם חורים שמוקמו אסטרטגית מעל מנהרות במטרה לשפוך שמן רותח על פולשים אכזריים. 

סיור בעיר התת קרקעית של אוזקונאק מספק בדרך הטובה ביותר תובנות על האיומים שהקהילות התת קרקעיות התמודדו מולם.  

לסיכום, הערים התת-קרקעיות של קפדוקיה אינן רק אתרים היסטוריים, הן עדות חיה לכושר ההמצאה, היצירתיות והחוסן האנושי. הן מזכירות לנו את ההיסטוריה האנושית המשותפת לכולנו, האתגרים שניצבו בפני אבותינו, והרוח האנושית העקשנית שאפשרה לנו לשרוד ולשגשג.

בעוד שארובות הפיות, טיולי הכדורים הפורחים והכנסיות החצובות של קפדוקיה הם ללא ספק מקסימים ומחייבים ביקור, טיול לקפדוקיה לא יהיה שלם מבלי לחקור את הערים התת קרקעיות שלה. אז צאו לצלול עמוק (תרתי משמע) אל ההיסטוריה של האזור, וגלו את הסיפורים עוצרי הנשימה של אותם תושבים קדומים. 

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בקפדוקיה מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

קפדוקיה סיטי פאס

דילוג לתוכן